Hemşin Horonu Kursu

Hemşin horonu, yörede yaşayan “hemşinliler” tarafından oynanan bir oyundur. Daha çok sahil kesmi , Hopa civarında, halka yapısı içerisinde, genellikle tulum eşliğinde oynanır. Oyun 7/8 ritimle (7/8’lik) oynanır. Artvin civarlarında, bir düğünde gençlerden kurulu bir oyun ekibinin, gösterisinde oyunun oynandığı yerin tahtadan; yani ağaçtan yapılan bir zemin üzerine sertçe vurmaları, sıçrayıp düşmeleri sonucunda sahnenin çökmesi, bir benzetme ile oyuna “Atom” denmesine neden olmuştur. Hemşin oyunu, yine kendi komutlarıyla yönlendirilir. Örneğin: Siya, siya-Savuş, savuş-Geldum, geç-Geçte,dura-Geldi Hemşin gibi tabirlerle söylenip belli bir sayı ile oyuncular sınırlanamaz. Oyunun oldukça sert ve akıcı olması, yöre oyunlarının tipik örneğidir. Oyun, erkekler ve baynalar  tarafından oynanır.

 

KEMENCEMINSESI ÜSKÜDAR HEMŞİN-ARTVİN HORON  KURSLARI: (EGITMEN SERKAN HOCA)

2019 KASIM  AYI ÜSKÜDAR  HEMŞİN-ARTVİN HORON  KURSU BASLAMA TARIHLERI:


1) 14.11.2019 (14 Kasım ) Perşembe Aksam Saat: (21.30-23.00)

(Kayitlar Devam Ediyor.. Kontenjan Uygun... Her zaman Katilabilirsiniz...)

 

2) 16.11.2019 (16 Kasım ) Cumartesi Öğlen Saat: (14.30-16.00)

(Kayitlar Devam Ediyor.. Kontenjan Uygun... Her zaman Katilabilirsiniz...)

 

Önemli Not: Ayrica bu saatlerin disinda kendi özel mekaninizda veya bizim yerimizde her zaman birebir ve özel ders alma imkaninizda vardir...
 

Kontenjanlar 10 kisi ile sinirlidir kayitlar baslamistir.

lütfen ön kayit  yaptiriniz, gruplarin olusmasi için önemlidir.

Almak istediginiz egitim için lütfen Anasayfamizda yer alan'' KURSA KAYIT FORMU '' alanindan kayit olmak istediginiz kursu seçiniz!!! yada asagida yazili olan telefonlara ad-soyad-katilmak istediginiz kursu-kaç kisi oldugunuzu  yazip kisa mesaj atarak kayit yaptirabilirsiniz.

 

ADRES: RİZE KALKANDERE VAKFI ÜSKÜDAR MARMARAY ÇIKIŞI KARŞISI Mimar Sinan Mahallesi Doğancılar Caddesi No:5 KAT:3 DAİRE:6 Balaban/Üsküdar/İstanbul .. iRTIBAT: 0535 929 74 48-0507 298 18 61

 

Tecrübe ile

Müzik Kulağınızı Geliştirmek, En İyi Şekilde Kemençe Çalmak, Özgürce Horon Oynamak ve günlük hayatın Monotonluğundan, Sıkıcılığından Sıyrılmak istiyorsanız Siz de Kemençemin Sesi Ailesine Katılın.