Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Sizde gelen bazı sorular

Kemençe Nasıl Bir Enstrumandır?

Üç telden oluşan kemençe, yaylı çalgılar grubunda yer alan Geleneksel bir halk çalgısıdır. Klasik kemençe ile Karadeniz kemençesi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Erik, Ardıç, Ladin, Akçaağaç, Kiraz ve Dut gibi türler başta olmak üzere pek çok ağaçtan yapılabilen kemençenin beş farklı yarım sesten meydana geldiği bilinmektedir.

Kemençe Çalmak Zormu?

Kemençe kısa nota aralığı ve basit yapısı ile eğitim sürecinde pratik uygulamalar barındıran bir enstrüman olarak bilinmektedir. Ancak bu süreç içerisinde enstrüman hakimiyetini güçlendirmek için kurslarda eğitim almak faydalı bir adım olacaktır. Kemençe çalmak için verilen eğitimle siz de kendinizi geliştirebileceğiniz gibi kısa sürede parça çalma düzeyine erişebilirsiniz.Bunun İçin En Kolay ve en hızlı şekilde kemençeyi öğrenmek ve en pratik yöntemle çalmak için hemen bizi arayın..

Kemençe Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenebilirim?

Kurumuzda Kemençeyi öğrenmek için belirlenen maksimum eğitim süreci 2 aydır. İlk 3 derste temel teknikler verildikten sonara 4. haftada türkü çalma eğitimine geçilerek kursiyerin gelişimi sağlanmaktadır.  Bu süre diliminde kursiyerin  enstrüman kabiliyetine göre kemençe kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Kimi zaman 1 aylık süreçlerle de öğrenebilen bir enstrüman olarak bilinen kemençe, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen eski bir gelenektir. Bu geleneği sürdürebilmek ve geniş kitlelere hitap edebilmek için hocalarımızın verdiği çalışma programlarına göre hareket etmek ve uygulamak  gerekmektedir.

Kemençe Kursuna Kimler Katılabilir? Yaş Sınırı Varmıdır?

KemenceminSesi Kemençe Kurslarına katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan insanın kemençe enstrümanını sevmesi ve çalabileceğine inanması halinde kurslarımıza katılma imkanı vardır.

Kemenceminsesi Kemençe kursları olarak  bize başvuran kursiyer arkadaşlarımza kısa süre zarflarında en iyi şekilde kemençe çalmayı öğrettiğimizden dolayı kemençe kurslarımza  talep oldukça fazladır. Kemenceminsesi kemençe kurslarının eğitim sürecine kemençeye hevesli olan tüm öğrenci arkadaşlarımız davetlidir.

 

Kemençe Kurslarınız Kaç Saat Sürüyor?

Kemenceminsesi Kemençe Kurslarımızın Ortalama  ders süresi haftada 1 gün  2 saattir. Bu süre kursumuzun hazırladığı eğitim programına, özel ders programına ve kurs günlerine (hafta içi / hafta sonu) bağlı olarak değişiklik gösterebilir..

Kemençe Kursunda Neler Öğreneceğim?

Kemenceminsesi Kemençe Kurslarımız süresince alacağınız e iyi eğitimle kemençeyi nasıl çalacağınızdan ses çıkarma tekniklerine, gam ve stil çalışmalarından müzikal anlamda çalışma süreçlerine kadar kapsamlı bir eğitimden geçeceksiniz.

Bu eğitim sonunda hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi, repertuvar çalışmalarıyla istediğiniz parçayı çalabilme avantajına sahip olacaksınız.

Kemençenin yapısı, tutuş pozisyonları, gam ve dize çalışmaları ile solfej bilgisini de kapsayan kurs sürecinin ardından geniş kitlelere kemençe çalabilme düzeyine ulaşabileceksiniz.

Mesleki kariyerinize yönelik önemli bir adım atabilmenize de olanak tanıyan Kemenceminsesi kemençe kursu süreci kapsamında alacağınız eğitim sizi doğru yönlendirmelerle çalgının tüm tekniklerini öğrenmiş bir birey haline getirecektir.

Bununla Beraber; Kemenceminsesi KEMENÇE DERSLERİMİZ NOTALI-NOTASIZ VE EN PRATİK ŞEKİLDE VERİLMEKTE OLUP, YENİ BAŞLAYANLAR VE KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYENLER İÇİNDİR.. VE 2-3 HAFTALIK (DERSLİK) TEMEL EĞİTİMDEN SONRA HER HAFTA 1 TÜRKÜ VERİLEREK KURSİYERİMİZE EN İYİ VE MAKSİMUM PERFORMANSTA EĞİTİM VERİLMEKTEDİR.

KEMENCEMİNSESİ KURUM OLARAK,  KURSİYER ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIRLANMIŞ GARANTİLİ KEMENÇE SATIŞLARIDA YAPMAKTADIR.EĞER KEMENÇESİ OLMAYAN KEMENÇE KURSİYERLERİMİZ VAR İSE;  KEMENÇELERİNİ BİZE DANIŞARAK TEMİN EDEBİLİRLER. BUNUN YANI SIRA KURUMUMUZDA PROFESYONEL KEMENÇE, ÖĞRENCİ KEMENÇESİ, AT KUYRUĞU YAY, REÇİNA, KEMENÇE TELİ,TAKIM TEL, AKORD CİHAZI TEKLİ, İKİLİ ÜÇLÜ KEMENÇE KILIFLARI GİBİ TEMEL KEMENÇE EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN HER TÜRLÜ GEREÇLERİNDE SATIŞI YAPILMAKTADIR..

KEMENÇE DERSİ KURSİYERLERİMİZE 1 DÖNEM İÇERİSİNDE YAKLAŞIK 50 TÜRKÜ ÖĞRETİLMEKTEDİR. KEMENÇE VE HORON DERSİ KURSLARIMIZ EN AZ 7 KİŞİYLE BAŞLAMAKTADIR. EN FAZLA İSE 15 KURSİYERLE BİR GRUP TAMAMLANMAKTADIR. BİR GRUBA 15 KİŞİDEN FAZLA KURSİYER ALINMAZ. KEMENÇE VE HORON KURSLARIMIZ,  KONTENJAN DOLMADAN BAŞLAMAZ. İYİ VE VERİMLİ DERS YAPILABİLMESİ AÇISINDAN KONTENJANI DOLAN GRUBA YENİ KURSİYER ALINMAZ.

Kemençe Kursu Fiyatlarınız Nelerdir?

Kemenceminsesi Kemençe Kurslarımız Aylık  ortalama 120 TL'dir. Yani Haftada 1 gün 2 saat ayda toplam 8 saatlik grup kurslarımızın ücretlendirmesidir.. Ancak bu fiyat; birebir ve özel ders saatlerine göre değişmektedir..Özel ders programlarımız, ücretlerimiz ve ayrıntılı bilgi için bizlere iletişim adresimizdeki numaralardan ulaşıp daha geniş bilgi edinebilirsiniz..

Kemençe Alımında Yardımcı Oluyormusunuz? Kurumunuzda Kemençe Satışı Varmıdır?

Kemenceminsesi Kemençe Kurslarımız sizlere hem kemençe enstrüman desteği hem de eğitim süreci gibi konularda profesyonel anlamda ve 18 yıllık birikimiyle yardımcı olmaktadır. Kurumumuzdan temin edeceğiniz garantili öğrenci-profesyonel tarzda kemencelerle alacağınız eğitimle enstrümanınızı uzun süre kullanabileceğiniz gibi kendinizi geliştirme olanağına da sahip olacaksınız.

Kemenceminsesi Kemençe Kurslarımız da alanında uzman eğitmenlere danışarak kemençenizin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler edinebilirsiniz. 

Kurs öncesinde bir kemençe almayı hedefliyorsanız eğer, kurumumuzdan teknik destek, bilgi ve danışarak  yardım almalı, kendinizi geliştirebilmek için en çok hangi kemençe türünü kullanmanız gerektiğine dair bilgiler edinmeli ve sizin için en iyi olacak kemençe enstrumanını bizlerin profesyonelliğiyle yine garantili bir şekilde bizlerden temin edebilirsiniz.. 

Böylelikle kurs öncesinde alacağınız enstrümanınızı tanıma sürecine farklı zaman dilimlerinde başlayabileceğiniz gibi kendinizi geliştirme sürecine de zemin hazırlayacaksınız..

Bunun için tek yapmanız gereken KEMENCEMİNSESİ AİLESİ ne katılarak kemençe eğitiminize başlamak..

 

Daha Önce Hiç Biyerde Eğitim Almadım. Derslerinizde Zorlanırmıyım?

Horon Dansı, Kemençe Ve Tulum Dersi eğitimi almak gerçekten keyifli bir süreç. Daha önce horon dansı veya herhangi bir enstruman  eğitimi almadıysanız temel dersler sizler için yeterli düzeyde olacak. Eğitmenlerimizin  ilgisi ve sizi cesaretlendirecek tutumlarıyla zorlanmadan ayak hareketlerini ve çalma tekniklerini kolayca  öğrenebilirsiniz...

Derslere Katıldığımızda Nasıl Giyinmeliyiz?

Kayıt yaptırdığınız ders içeriklerinize göre giyeceğiniz kıyafetler de değişebilir. Ancak horon dansı derslerinde genel olarak rahat t-shirtler ve eşofmanlar ile şortlar tercih edilir. Eğitim alırken kolay hareket etmeniz önemli olduğu için aslında kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle giyinmelisiniz. Ayağınızı sıkmayacak ve kaymayacağınız ayakkabıları seçmenizde yarar var. Horon Oynarken  bol şort ve tişörtler, kemençe ve tulum çalarken kendinizi rahat hissedebileceğiniz elbiseler  uygun olacaktır.

Özel-Birebir Dersleriniz Varmı?

Yılın her dönemi özel derslerimiz mevcut. Size özel program ve ücretler için bizimle iletişime geçebilirsiniz...Ve ayrıca düğün özel gelin-damat koreografili özel dans derslrimizde sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Horon, Kemençe ve Dans Dersleri Almanın Yararları Nelerdir?

Horon , Kemençe veya Dans dersi almak sizi günlük yaşamın sıkıcı koşturmasından kurtaracak ve iş stresinizi unutmanızı sağlayacak. Yeteneklerinizi keşfetmenizi sağlayan kemençe, horon ve dans dersleri ile belki de başarılı bir dans kariyerinizin önünü açacaksınız. Vücudunuzun esnemesini ve şekillenmesini sağlayan dersler aynı zamanda sosyalleşmenizi ve daha mutlu bireyler olmanızı sağlayacak. Bunun Sizleride KEMECNCEMİNSESİ AİLESİ ne Bekleriz..

Horon ve Kemençe Kurslarına Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?

Horon ve Kemençe için ideal yaşın 10-12 yaş  arasında olduğu bilinir. Fakat Yetişkinlerde bu derslere kaç yaşında olursa olsun katılabişlirler.. Fakat çocuğunuzu başlatmak istiyorsanız eğer  ne kadar erken başlatırsanız o kadar hızlı öğrenmesini sağlarsınız.

Çocuğumu Horon Ve Kemençe Kurslarına Göndermek İstiyorum Ama Eğitimleriniz Yeterlimidir?

Kemençe ve Horon  eğitimlerimiz Türkiye genelinde alanında uzman, profesyonel ve en az 10 Yıllık tecrübesi olan eğitmenler tarafından verilmektedir. Uzun zaman horon ve kemence  topluluklarında dans etmiş, sahne tecrübesi olan ve yıllardır eğitim veren ödüllü eğitmenlerden ders alacaksınız. 18 Yıllık Kemenceminsesi Tecrübesini es geçmemenizde fayda var.

Çocuklar İçin Hijyen ve Temizlik Koşullarını Sağlıyormusunuz?

Her gün temizlenen kemence, horon ve tulum kursu salonlarımızda sadece  çocuklarınız değil sizlerde  güven içinde  eğitim alabilirsiniz. Bekleme alanlarından lavaboya kadar hijyene dikkat edilerek nitelikli bir eğitim sağlamak tüm merkezlerimizin amacı olmuştur.

Kursunuzdan Partner Zorunluluğu Varmıdır?

Partner zorunluluğumuz elbetteki  yok. Sınıflarımızda kadın ve erkek sayısına göre periyodlar oluşturulur..Minimum 8 kişiyle derslere başlanır..partner eşitsizliği durumunda eğitmenler ve asistanlar ile dans etmeniz veya horon oynamanız sağlanır

Dans Ederken Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Her dansın kendine göre kuralları vardır. Hareketlerinizi ve dönüşlerinizi kusursuz bir şekilde yapmak ve kendinize zarar vermemeniz için ilk derslerinizde daha dikkatli olmanızda yarar var. Ani hareketlerden kaçındığınız sürece kendinizi veya varsa partnerinizi de zor duruma sokmamış olursunuz. Bol bol pratik yapmaya özen göstererek eğitiminizin yararlı geçmesini sağlayın.

 
 
Dans İçin Nasıl Bir Ayakkabı Tercih Etmeliyim?

Dans ederken rahat ayakkabı giymeniz çok önemli. Bu bağlamda spor ayakkabı tercih etmelisiniz. İlerleyen derslerde dans ayakkabısıyla da dans edebilirsiniz. Böylece hareketlerinizi daha estetik yaparsınız. Ayağınızı saran, kaymayan ve sıkmayan modelleri tercih etmelisiniz.

Dersler Ortalama Nekadar Sürüyor?

Her dersin programı özel olarak hazırlandığı için süreleri de değişiklik gösterir.  En az 4 hafta olan dersler 3 – 6 aya kadar uzarlar. Ancak etkinlikler için acil koreografi düzenlenmesi gerekirse bu süre daha kısa olur. Ayrıca 2 saatlik düğün dansı eğitimleri de vardır. Profesyonel anlamda tercih ettikleri dansta ilerlemek isteyenler ise daha uzun bir eğitim sürecine girerler.

Dans Ederken Kilo Vermek Mümkün mü?

Dans ederken tüm vücut kaslarınızı çalıştırırsınız ve haliyle kalori yakarsınız. Yaptığınız dansa göre harcadığınız enerji miktarı değişir. Özellikle horon gibi son yıllarda kilo verdirdiği kanıtlanan dansları deneyerek hem dans eder hem de daha fit bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Bunun İçin Horon Kurslarımıza katılıp hemen kilo vermeye başlayabilirsiniz..

Bana Özel Koreografi Hazırlanabilirmi?

İstediğiniz herhangi bir dans için özel koreografi hazırlatabilirsiniz. Daha önce eğitim almadıysanız ilk olarak temel kurlarla dans derslerinizi alırsınız, sonrasında ise isterseniz çift isterseniz grup koreografilerle özel şovlarınızı yapabilirsiniz. Bunun İçin bu alandada uzmanlaşmış kadromuzdan size özel düğün dansı veya horon koreografisi oluşturup unutulmaz bi düğün hatırası gerçekleştirebilirsiniz..

Düğün Dansı İçin Eğitim Almalımıyım?

Eğer düğün dansınız daha önce yapmadığınız bir dans ise eğitim almanız gerekli. Dans pistinde doğaçlama dans etmeyecekseniz herhangi bir kurstan size destek olmasını isteyebilirsiniz. Yöresel danslar olan Zeybek, Sirtaki, Horon, Misket ve Roman gibi türler için de yine eğitmeninizle özel bir koreografi oluşturmanızda fayda var. Bunun İçin Uzman Kadromuzdan ve Eğitmenlerimizden Profesyonel Destek alabilirsiniz..

Her Müzikte Dans Edilirmi?

Elbette her müzikte dans edilir. Ritim sahibi olan herhangi bir müziği eğitmeninize önerebilirsiniz. Sizin için değerli olan bir şarkıda da dans edebilirsiniz. İster hareketli ister yavaş olsun.

 
 
Dans Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dans kursu seçerken öncelikle almak istediğiniz eğitim için alanında en iyi kursu seçmeniz gerekiyor. Bunun için de eğitmenlerin deneyimlerine, sınıfların genişliğine, sağlanan ekipmanlara, ders telafi imkanlarına, ders dışı etkinliklerine ve ücretlerine dikkat etmelisiniz. bu yüzden bu imkanları size en iyi şekilde sağlayacak olan KEMENCEMİNSESİ Kurslarını tercih edebilirsiniz..

Dans Öğrenme Süresinde Eğitmenin Etkisi Nedir?

Dans dersi alacağınız eğitmeninizin deneyimi ve konuya hakimiyeti elbette önemli. Kabiliyetinize ve öğrenme düzeyinize göre eğitim programı belirlemeli. Kolay ya da zor öğrenip öğrenmeme durumunuza göre hareketlerin zorluğuna karar vermeli. Ayrıca eğitmenlerinizin gösterdiği ilgi ve samimiyet de öğrenme sürenize etki edecektir.Bu yüzden Kemenceminsesi Bünyesindeki Eğitmenlerle alacağınız Eğitimide her zaman güler yüz ve samimiyet bulacak ve öğrenme sürenizi en aza indirgiceksiniz...

Tecrübe ile

Müzik Kulağınızı Geliştirmek, En İyi Şekilde Kemençe Çalmak, Özgürce Horon Oynamak ve günlük hayatın Monotonluğundan, Sıkıcılığından Sıyrılmak istiyorsanız Siz de Kemençemin Sesi Ailesine Katılın.